Těhotenství a porod

Obsah tohoto materiálu:

Úvod

Těhotenství trvá čtyřicet týdnů (10 lunárních měsíců což je 9 kalendářních měsíců). Během těchto týdnů se v ženském těle vyvíjí nový lidský jedinec. Na konci procesu těhotenství nastává proces porodu a žena na svět přivede dítě.

Početí dítěte

K početí dítěte je zapotřebí dvou buněk. Dojde k němu při splynutí mužské pohlavní buňky (spermie) a ženské pohlavní buňky (vajíčko). Po splynutí spermie s vajíčkem vznikne jedna vaječná buňka.

Oplodnění

Čtrnáctým dnem po menstruačním cyklu se jedno vajíčko uvolní z vaječníku a usadí se ve vejcovodu. Spermie, které zrají ve varlatech, jsou při ejakulaci uvolněny a jen malé množství z nich se dostává k vajíčku. Jedna spermie vnikne do vajíčka a poté ztrácí bičík. Ženské a mužské pohlavní buňky splynou v jednu. Oplozené vajíčko se rychle začíná dělit a pohyby řasinkové sliznice se vajíčko posouvá do dělohy, kde se uhnízdí. Toto přesouvání trvá až pět dnů.

Dělení vajíčka po oplodnění

Oplodněná buňka se při sestupu z vejcovodů do dělohy začíná dělit. Vaječná buňka se po sestoupení do dělohy rozdělí na dvě poloviny. Z jedné poloviny vznikne placenta, přes kterou jsou dodávány živiny a z druhé vznikne embryo, které se uhnízdí v děložní stěně. Embryo se napojí na matčiny cévy. Poté nastane devětatřiceti týdenní proces těhotenství, který je zakončen porodem.

Pro zobrazení celého studijního materiálu je potřeba se přihlásit.